Sv. José Sánchez del Río


Patron dolnoújezdských ministrantů

Náš patron sv. José Sánchez del Río [chozé sanšéz del rio] se narodil se 28. března 1913 v Sahuayu v Mexiku do křesťanské rodiny. V té době v Mexiku vládl režim prezidenta Plutarca Elíase Callese, který neměl křesťany rád, a proto je různě omezoval. Křesťané se nemohli svobodně vyjadřovat, zavíraly se církevní školy, a dokonce si stát přivlastnil i kostely. V roce 1926 bylo rozhodnuto, že se budou kostely zavírat, ale to už křesťané nevydrželi a vzbouřili se. Vytvořili armádu, ve které bylo přes 50 000 vojáků
a říkali si kristeři. Do této armády chtěl jít i José společně se svými dvěma staršími bratry, ale bylo mu teprve 13, tak mohl jen pomáhat ve vojenském táboře.

Přesto se jednou dostal do bitvy a viděl jednoho z jejich vůdců, jak spadl z koně, tak mu dal svého, aby se zachránil. To se mu opravdu povedlo, ale José byl vládou zajat. Pak ho věznili v kostele sv. Jamese, kde byl jako malý pokřtěn. Z vězení napsal dopis své matce: "Nebojte se o mě, protože kvůli tomu bych trpěl. Buďte odvážní a pošlete mi prosím své požehnání a požehnání od otce."

Následně byl krutě mučen, vojáci ho tloukli, strhli mu kůži z chodidel a nasypali do ran sůl. Takto musel jít až ke svému hrobu (proto jsou na obraze ty krvavé šlápoty). Tam byla i jeho rodina, a ještě měl šanci zachránit si život, kdyby zapřel Krista, ale on řekl: "Viva Cristo rey!" (Ať žije Kristus král!) a byl ubodán bajonety a zastřelen. To se stalo 10. února 1928, měsíc před jeho 15 narozeninami.
Papež Jan Pavel ll. ho prohlásil za mučedníka a papež František ho r. 2016 svatořečil.

José byl normální, zdravý, radostný kluk stejně jako my ministranti, a on taky ministroval. Věřil v Ježíše
a bojoval za svou víru až do smrti. A my ministranti chceme být jako on, rozdávat lidem lásku a nikdy Ježíše neopustit.

Chcete-li se dozvědět o jeho životě ještě víc, tak se můžete podívat na film s názvem Za větší slávu.

Atributy

Bývá vyobrazován s růžencem, palmovou ratolestí a krvavými šlápotami.

Kdy si připomínáme svátek?

José zemřel (byl ubodán a zastřelen) 10. února, tento den si dolnoúježští ministranti připomínají jeho svátek. (Připadá-li na svátek na pracovní den, poutní mše se slaví v neděli).